Μεγάλη μέρα για τα ελληνικά κουπιά στο Ρίο

Μεγάλη μέρα για τα ελληνικά κουπιά στο Ρίο

Στις 17:04, στην παρθενική συμμετοχή τους σε Ολυμπιακούς Αγώνες οι Νικολαϊδου/Ασουμανάκη θα διεκδικήσουν ένα δεύτερο Ολυμπιακό μετάλλιο για τη γυναικεία ελληνική κωπηλασία μετά το χάλκινο των Τσιάβου/Γιαζιτζίδου στο Λονδίνο (διπλό σκιφ ελαφρών βαρών).

Παράλληλα οι μικροί της ελαφριάς τετρακώπου μετέχουν στον τελικό που αρχίζει στις 17:44.


Νωρίτερα, στις 15:30 την πρόκριση στον τελικό θα διεκδικήσει, από την 1η ημιτελική σειρά, η 4η Ολυμπιονίκης του Λονδίνου, η βαριά ελληνική τετράκωπος, με τους Γιάννη Τσίλη, Γιώργο Τζιάλλα, Γιάννη Χρήστου και Διονύση Αγγελόπουλο. 

Από εκεί και πέρα οι Έλληνες ιστιοπλόοι θα συνεχίσουν τις μάχες τους με τα κύματα του Ατλαντικού Ωκεανού, ενώ Γκολομέεβ και Μελαδίνης θα πέσουν στα 50μ ελεύθερο της κολύμβησης.

Αναλυτικά το ελληνικό πρόγραμμα:

Κωπηλασία

Πέμπτη 11/8, 15.30

Ημιτελικά: Τετράκωπος (Α)

Ελληνική συμμετοχή: Γιάννης Χρήστου – Γιώργος Τζιάλλας – Διονύσης Αγγελόπουλος – Γιάννης Τσίλης

Πέμπτη 11/8, 17:04

Τελικός: Διπλό σκιφ (Γ)

Ελληνική συμμετοχή: Κατερίνα Νικολαΐδου – Σοφία Ασουμανάκη

Πέμπτη 11/8, 17:44

Τελικός: Τετράκωπος ελαφρών βαρών (Α)

Ελληνική συμμετοχή: Στέφανος Ντούσκος – Γιάννης Πέτρου – Σπύρος Γιάνναρος – Παναγιώτης Μαγδανής
Κολύμβηση

Πέμπτη 11/8, 19:00

Προκριματικά: 50μ ελεύθερο (Α)

Ελληνικές συμμετοχές: Κριστιάν Γκολομέεφ, Οδυσσέας Μελαδίνης 

Παρασκευή 12/8, 04:00

Ημιτελικά: 50μ ελεύθερο (Α)

* Σε περίπτωση πρόκρισης Ελληνικές συμμετοχές: Κριστιάν Γκολομέεφ, Οδυσσέας Μελαδίνης

Ιστιοπλοΐα

Πέμπτη 11/8, 19:05

RS:X (Α)

Ελληνικές συμμετοχές: Βύρων Κοκκαλάνης,

Finn (Α)

Ελληνικές συμμετοχές: Γιάννης Μιτάκης

Nacra 17 (Μικτό)

Ελληνικές συμμετοχές: Σοφία Μπεκατώρου – Μιχάλης Πατενιώτης 

Πέμπτη 11/8, 19:15

RS:X (Γ)

Ελληνικές συμμετοχές: Αγγελική Σκαρλάτου,

470 (Α)

Ελληνικές συμμετοχές: Παύλος Καγιαλής – Παναγιώτης Μάντης 

Πέμπτη 11/8, 20:05

RS:X (Α),

Ελληνικές συμμετοχές: Βύρων Κοκκαλάνης,

Nacra 17 (Μικτό)

Ελληνικές συμμετοχές: Σοφία Μπεκατώρου – Μιχάλης Πατενιώτης 

Πέμπτη 11/8, 20:15

RS:X (Γ)

Ελληνική συμμετοχή: Αγγελική Σκαρλάτου 

Πέμπτη 11/8, 20:30

Finn (Α)

Ελληνική συμμετοχή: Γιάννης Μιτάκης 

Πέμπτη 11/8, 20:40

470 (Α)

Ελληνική συμμετοχή: Παύλος Καγιαλής – Παναγιώτης Μάντης 

Πέμπτη 11/8, 21:05

RS:X (Α)

Ελληνικές συμμετοχές: Βύρων Κοκκαλάνης,

Nacra 17 (Μικτό)

Ελληνικές αποστολές: Σοφία Μπεκατώρου – Μιχάλης Πατενιώτης 

Πέμπτη 11/8, 21:15

RS:X (Γ)

Ελληνική συμμετοχή: Αγγελική Σκαρλάτου

Facebook Σχόλια
Categories: ΑΘΛΗΤΙΚΑ

About Author